ABD Konut Kredisi Faizleri Tavana Vurdu

Emlak Haberleri


Dünya genelinde özellikle son dönemlerde konut kredisi faizleri ile alakalı olarak yaşanan çok ciddi anlamda ki yükseliş herkes için dikkat çekici bir seçenek haline geldiği gibi sadece ülkemizde değil dünyanın en büyük ülkelerinde de bu anlamda farklılıklar yaşanmaya devam ediyor. Bu ülkelerden birisi de ABD olarak son dönemde gündemi ciddi anlamda meşgul ediyor da diyebiliriz.

ABD konut kredisi faizleri, son 3 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve %4,30 düzeylerinde gezinmeye başlandı. Nisan 2014 tarihinden bu yana bu denli bir yükseliş görülmemişti. Son olarak 2014 yılının Nisan aylarında %4,16 seviyelerine kadar yükselen ve zaman içerisinde stabil düzeye tekrardan dönüş yapan konut kredileri yeniden tavana vurdu.

Dünya genelinde yaşanan gelişmeler ve konut kavramının artık herkes için önemli olması da beraberinde faiz oranlarında da yükselişi beraberinde getirdi. Konut kavramını ele alış şeklimiz ile birlikte özellikle geleceğe yönelik olarak Amerika piyasalarında projelerin çok daha ciddi anlamda ilgi görmesi, herkes için fark yaratan bir seçenek oldu da denebilir sanırım.

Freddie Mac şirketi, son dönemde yaşanan konu kredisi gelişmelerini değerlendirme altına alırken faiz oranlarının %4,30’a kadar çıkmasını yorumladı ve bu anlamda çok ciddi şekilde fark yarattı. Türkiye’de de konut projelerine olan ilginin çok ciddi bir şekilde artmasının ardından ne gibi gelişmelerin meydana geleceği de merak konusu oldu.

(11)

Bir Cevap Yazın