Kira Artış Oranları Belli Oldu 2016-2017

Emlak Haberleri


Yaz ayının gelmesi ile konut arama oranında artış gözlenmektedir. Özelikle okulların kapanması bu aramayı daha da hızlandırmaktadır. Ev kiralarının ne kadar arttığını biliyor musunuz. 2016 Haziran ayında kira artış oranı açıklandı. Buna göre artış Üretici fiyat endeksini geçmeyecek şekilde yapıldı. Üfe oranına göre kira oranın arttırılması 1 Temmuz 2012 de yürürlüğe girmişti. Bu tarihten itibaren kiralar açıklanan bu oranlar doğrultusunda yapılmaya başlandı.
Geçen yıl ile kıyaslandığında bu yıl kira artışlarındaki oran yüzde 25.33 olarak görülmektedir. Bu artış her ile göre değişkenlik gösterse de genel ortalama olarak alınmaktadır. Bu yıl üretici fiyat endeksinin ortalaması yüzde 5.19 oldu. En son ne kadar kira veriyorsanız Haziran ayından itibaren verdiğiniz kiraya yüzde 5.19 eklemeniz gerekecektir. 1.000 TL kira veren bir aile bu artış ile 1.051,90 TL ödemek zorunda kalacaktır. İle göre kira metrekare fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. İstanbul da konut kiraları metrekaresi 22 olarak arttı.
Kira artışlarında Suriye göçünün de etkili olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu artışın giderek devam edeceği de belirtilmektedir. Özellikle büyükşehirler bu artıştan etkilenmektedir.
Konut kiraladığınız zaman mutlaka kira sözleşmesi yapmalı ve ödeyeceğiniz kirayı ev sahibinin banka hesap numarasına yapmalısınız. Kira artış oranını da mutlaka kira sözleşmesinin içerisinde belirtmeli ve her yıl üretici fiyat endeksinin açıkladığı yıllık ortalamanın baz alınarak hesaplanacağı açıkça belirtilmelidir.

(371)

Bir Cevap Yazın