Konut Fiyatlarında Yüzde 13.9 Artış Meydana Geldi

Emlak Haberleri


Son dönemlerde özellikle konut projeleri üzerine olan eğilim Türkiye genelinde kendisini gösterirken ekonomik anlamda ki hareketlilik de beraberinde gerçek anlamda farklı seçenekler sunmaya devam ediyor. Merkez Bankası, kısa bir süre önce Eylül ayına ilişkin verileri yayınlayarak konut sektörüne dair verilerde yükseliş olduğunu herkese gösterdi.

Konut fiyat endeksi verileri incelendiğinde %13.9 oranında bir artışın meydana geldiği gözlemlendi. Yeni konut projelerinde ise bu endeksin %0,83 oranında arttığı gözlemlendi. Bilhassa son dönemlerde dolar fiyatlarındaki ciddi yükselişin de bilhassa Kasım ve Aralık ayı verileri üzerinde çok ciddi anlamda etkili olacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. Bir önceki yıl verilerine göre konut projelerinde ki kalite artışı da dikkat çekiyor.

Kalitenin Yükselmesi Yükselişte Etken

Konut projelerinde standartların çok ciddi anlamda yükselmesi, özellikle bu oranların hareketlenmesi açısından da çok büyük önem arz ediyor. Zamana bağlı olarak incelediğimizde özellikle İstanbul konut projeleri ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Merkez Bankası, geneli baz aldığında verileri açıklarken piyasada ki her türlü detayı da en ince ayrıntısına kadar görüyor.

Emlak konut projeleri özellikle son dönemlerde çok ciddi bir yükseliş gösterdi. Günümüz konut projelerinin %50’lik dilimine yakın şekilde destek veren ve üstlenen şirketlerden birisi olan Emlak Konut, öngörü olarak yakın bir zaman dilimi içerisinde fiyatların ciddi anlamda yükseleceğini öngörüyor.

(12)

Bir Cevap Yazın